Cumartesi, Haziran 23, 2007

Telco 2.0

Biliyorsunuz bu aralar her akımın 2.0 'ı moda. Web 2.0, Enterprise 2.0, SOA 2.0, vs... Bu moda Telekom Dünyası için de geçerli. Genelde bir teknolojinin 2.0 versiyonu çıktımı bilin ki o versiyonla birlikte yeni oyuncular da sahnededir.

JBoss'un 2 numaralı adamı Sacha Labourey, JBoss'un da Telekom dünyasına el attığını dün resmen açıkladı:
JBoss Entering the Telco Market
Where is the Telco market going? It is moving (this started quite a while ago in fact) towards the “dumb network”. While calling your future strategy a “dumb network” might not seem a very smart career move at first, well, it is. Leveraging a dumb network means that the next-gen Telco will be able to leverage the omnipresent and highly redundant IP network called the Internet (possibly backed by private redundant paths) for all of their “communications” (voice, messenger, video, smoke signals, etc.) and services...
the Next-Gen Telco (Telco 2.0) will run on much cheaper and flexible networks and provide new services that would remain a nice dream with the good old legacy Telco paradigm...
So where does JBoss and Red Hat fit in this picture? We announced this week that JBoss will lead the development and productization of the Mobicents project into a fully supported “JBoss Communications Platform”. Mobicents is the first and only Open Source Platform certified for both SIP and JSLEE compliance, complementing J2EE to enable convergence of voice, video, instant messaging and data in next generation intelligent applications.
Kısaca "Telco 1.0" dediğimiz şu an ki klasik iletişim araçlarımız olan sabit telefon (PSTN) ve cep telefonlarımızın (GSM) üzerinde koştuğu teknolojileri simgeliyor. Bu teknoolojinin altyapısı ağrılıklı olarak donanım tabanlıdır ve bu donanımlar kendine özgüdür. Cihazlar arası iletişimde özel protokoller kullanılır. Ürün ve servis geliştrmek pahalı ve zahmetlidir. Genelde geliştirilen her ürün için donanım ve yazılım güncellemesi ihtiyacı ortaya çıkar.

Telco 2.0 diye tabir edilen iletişim teknolojisi ise IP tabanlıdır. Buna en güzel örnek Skype, MSN, vs. ile yaptığınız görüntülü veya sesli VOIP tabanlı görüşmelerdir. Hatırlayın Skype'yi PC'nize kurduktan sonra yazılım sizden bir kulaklık ve mikrofon haricinde birşey istedi mi? Bilgisayarınızı değiştmenizi ? veya yeni bir kart takmanızı ? Tabii ki hayır.


İşte Telco 2.0, aynı IT dünyasında olduğu gibi donanımlara çok bağımlı olmadan IP tabanlı, ucuz, bakımı kolay Telekominikasyon Ürünleri ve Servisleri geliştme imkanı sunuyor.

Bazılarınızın aklından, dünkü çocukların koca Telekom devlerine verisyonu bir arttırarak meydan okuyamayacağı düşüncesi geçiyor olabilir. Hatırlatırım zamanında Microsft Google'ı, IBM de JBoss'u dünkü çocuk olarak görmüştü. İsterseniz IP tabanlı, özellikle kablosuz teknolojiler şu aralar ne alemde dünyadan haberler ile bir göz atalım. Telekom Devlerinin işlerinin ne kadar zorlaşmaya başladığını daha iyi anlayacaksınız.


Daha önceki bir blogumda Meraki'nin Amerika'da Wi-Fi tabanlı basit cihazlarla çok ucuza veya bedava internet hizmeti verdiğini duyurmuştum. Meraki geçenlerde güneş enerjisi ile çalışan bir repeater'ını duyurdu:
Meraki meshes, one Repeater at a time and some solar power
The repeater can pick up signal from a $49 Meraki Mini, which can take the fixed line input and distribute it via a mesh of outdoor repeaters into a neighborhood. The outdoor repeater can be stuck on a wall or a pole and can be coupled with a solar kit (comprised of solar panel, battery pack and an outdoor Ethernet cable) that can eliminate the need to run powerlines to mesh networking devices.

Meraki claims with this low cost solution, the price to connect homes with high-speed wireless Internet access comes to between $1-to-$2 a month. This makes it particularly attractive in emerging economies, where power is at a premium, and running wires can be a bit of a chore. This solution can also come in handy for small communities in the developed world. The best use-case scenario for Meraki will be neighborhoods that can create their own smaller, Wi-Fi clouds.Telekom operatörlerinin en büyük korkularından birisi de, küçük firmaların kendi hatları üzerinden müşterilerine çok daha ucuza VOIP hizmeti vermesidir. Bu tip girişimleri ellerinden geldiğince engellemeye çalışırlar. Bunun bir örneği de İngiltere'den:

CellCarriers fear mobile VoIP planet
Mobile carriers are scared of one thing: becoming dumb pipes whose only utility is to carry voice and text. And it is one of the reasons why they are fighting tooth and nail with the mobile VoIP providers, using all sorts of tactics to make mobile VoIP a non-starter. (See video below the fold!)

The company bearing the brunt of this scorched-earth policy is Truphone, a UK-based start-up that has developed a mobile VoIP client that makes it easy to make cheap calls (cheaper than mobile minutes that is) over dual mode phone, like Nokia N95 and Nokia E-Series phones. Once again, the company finds itself in the cross hairs of a behemoth that wishes to see Truphone go away.

Micorosoft da boş durur mu? O da Telekom dünyasına el atmaya başladı:

Microsoft's next assault on telecoms market, via Telco 2.0
This week at NXTcomm 2007, (a big US telecoms trade show) Microsoft promises to demonstrate "how it helps telecommunications providers make the transition to Telco 2.0, where traditional telecommunications offerings meld with technologies from the Web 2.0 world to form a nearly endless range of innovative new services."

Microsoft says it will highlight three components critical to making Telco 2.0 a reality: screens, services and service delivery. Solutions and products featured at the show will include Microsoft Mediaroom, the latest update to its IPTV Edition software platform, Microsoft Windows Mobile enhanced products for VoIP services, hosted messaging and collaboration, and a host of others.
Geçenlerde VOIP üzerine Turk.internet.com 'da Yusuf Alakavuk güzel bir yazı yayınlandı:
Kelebek Etkisi ve VoIP
Burada bahsettiğimiz Kelebek Etkisi ile “VoIP” teknolojisinden bahsediyoruz. 90’ların ortasında kanatlarını çırpmaya başlayan bu teknoloji bugünlerde sert rüzgarlar halinde esmeye başladı ve uzmanların görüşlerine göre 2008 ile 2010 yılları arasında ciddi bir fırtınaya dönüşecek.

Artık Microsoft “www.microsoft.com“ gibi büyük yazılım şirketleri bu alana girmeye başladılar. Mevcut şirketler değişen şartlara göre stratejilerini gözden geçiriyorlar. Açık kaynak yazılım üreten topluluklar bu alanda bir çok proje ürettiler ve üretiyorlar. Hatta açık kaynak VoIP yazılımları başka Açık Kaynak yazılımlarla entegre oldular. Bu durum servis konusunda tecrübeli daha ufak şirketleri bu alana çekiyor. Hatta ülkemizde de bu alanda çözümler üreten Cwiz “www.cwiz.com.tr“ gibi ürünler görülüyor. Bu değişimin sebebi ise 90 ların ortasında kanatlarını çırpmaya başlayan VoIP kelebeği.
Son olarak bir dünya rekoru haberini sizinle paylaşmak istiyorum. Biz Wimax'i beklerken Wi-Fi 'da boş durmuyor:
New Wi-Fi distance record: 382 kilometers
Researcher Ermanno Pietrosemoli has set what appears to be a new record for the longest communication link with Wi-Fi.

Pietrosemoli, president of the Escuela Latinoamerica de Redes (which means networking school of Latin America) established a Wi-Fi link between two computers located in El Aguila and Platillon Mountain, Venezuela. That's a distance of 382 kilometers, or 238 miles. He used technology from Intel, which is concocting its own long-range Wi-Fi equipment, and some off-the-shelf parts. Pietrosemoli gets about 3 megabits per second in each direction on his long-range connections.

3 Yorum:

Anonymous İbrahim Demir dedi ki...

Selamlar Mustafa Abi;

Açıkcası iş öncesi pek JBoss 'u ciddiye almazdım. Hatta şaşırırdım insanlar neden para verip de JBoss danışmanlığı alıyor diye ama çok güçlü bir App. Server olduğunu anladım sonunda.

Öte yandan bu tip bir çalışma telekomünikasyın şirketlerine soğuk duş etkisi yaratacakatır. Zaten wimax ile gözleri iyice korktu.Üstüne bu tip bir çalışma işlerini daha da zora sokacaktır.

Bu gelişmeler biz son kullanıcılar için ise çok güzel geri dönüşler getirir diye umuyorum çünkü telekomünikasyon şirketlerini yenilikçi ve kaliteli hizmet vermeye zorlayacaktır.

10:19 ÖS  
Blogger Oktay dedi ki...

Mustafa'cim eline saglik gayet guzel bilgiler derleyip guzel bir yazi olusturmussun. Telekom dunyasinin basarili olmasinda yani bugunun kosullarina ayak uydurmasinda en buyuk sorun zihniyet degisikligini gerceklestirmediki engeller. Regulasyonlarla simdiye kadar korunmaya alismis ve alternatifi olmayan servisler veren buyuk bir endustri ilk defa farkli bir domain'den gelen rekabetle karsilasti. Ama Telco kafasinin degismesi icin bir sure hala ihtiyac var. Once kendi aralarinda konsalidasyon (ki oluyor su anda) ve sonra da Internet bulutundan servis saglayicilarla birlesme kacinilmaz gibi duruyor. Moore yasasini getirdiklerini kullanmaktan aciz bir kafa, "Network Effect" in baskin oldugu bir donemde yasayamaz :)

9:37 ÖÖ  
Blogger Sinan dedi ki...

I believe Rudy de Haas (Murphy) has room in his museum at the moment - why not apply?

I bet Kinect will not be magical either.

sesli sohbet - kaliteli sohbet could have made sohbet et - kameralı sohbet magical if they wanted to, they could have hired a man in a turtleneck to give a magical presentation and BAM... a islami sohbet - bedava chat Event (maybe a mirc sohbet product too, who knows.)

video izle would have been much cheaper to cet too. No wonder cinsellik sohbet overtaking chat, chat kanalları dini sohbet end mynet- sohbet kanalları know where NOT to spend their money. chat siteleri - sohbet odaları - cinsel sohbet - mirc - mirc indir - mirc - turkce mirc - muhabbet

4:14 ÖS  

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

Bu yayına verilen bağlantılar:

Bağlantı Oluştur

<< Ana Sayfa