Çarşamba, Temmuz 11, 2007

Java Hafıza Problemleri ve GCViewer

Uzun bir aradan sonra tekrar blog yazmaya vakit bulabildim. Bu uzun aralığa sebep olan da işyerimin tarihinde yaptığı en büyük altyapığı değişikliğinde görev alıyor olmamdı. Geçiş sırasında 24 saatlik nöbetler ile çalıştığımız için gecemiz gündüzümüze karıştı. Çok büyük bır sıkıntı yaşamadan kısa sürede düzelttiğimiz birkaç performans sorunu ile gayet başarılı bir şekilde migration'ı tamamladık.

Büyük miktarda verinin söz konusu olduğu migration sonrası yaşanılan en büyük sorunların başında, Uygulama katmanındaki Uygulama Sunucularının performansı gelir. Aynı anda gelen binlerce istek, milyonlarca kayıdın bulduğu tablolar üzerinden işlem yaparak Uygulama Sunucularındaki JVM'lerin canına okurlar. Gerçek production ortamını yaşamadan bazı performans sorunlarını önceden tespit etmeniz mümkün olmaz. Bunların başında da memory sorunları gelmektedir.

Hepimizin bildiği gibi Java'nın en temel özelliklerinden biri de hafıza'da işi biten (referansı bulunmayan) objelerinin temizliğini GC (Garbace Collector) mekanizması ile otomatik yapmasıdır. Tabii bu güzel özellik Java geliştiricilerinin hafızayı hoyratça ve sorumsuzca kullanmasına neden olmaktadır. Nasıl olsa GC herşeyi temizlemektedir.

Normalde aynı anda 100 isteğe cevap veren uygulama sunucunuz, yeni bir deployment sonrası daha 50 isteğe gelmeden sıkışmaya başlıyor, gelen istekleri kuyruğa atıyor, CPU tavana vuruyorsa, ilk bakmanız gereken yer JVM'in hafızasıdır. Eğer her bir istekte, memory'de çok büyük yer kaplayan objeler işleniyorsa GC'nin çalışması sistemin performansını korkunç derecede düşürecektir.

Genelde Java Uygulamaları, sunucunun toplam hafızası baz alınarak, JVM'in hafızadan kullanacağı maksimumum değeri gösteren -Xmx parametresi ile başlatılır.

JAVA_OPTS="-Xms2048m -Xmx2048m"

Peki yukarıdaki örnekte olduğu gibi JVM, 2GB hafıza ile çalıştırılmış olmasına rağmen çok kötü bir performans gösteriyorsa sorunun hafıza kaynaklı olup olmadığını nasıl anlayacağız? Bunun tespiti için öncelikle JVM'i GC loglaması yaptıran aşağıdaki parametreler ile başlatmamız gerekmektedir.

JAVA_OPTS="-Xms2048m -Xmx2048m -Xloggc:gc.log -XX:+PrintGCDetails -XX:+PrintGCTimeStamps"

-Xloggc: parametresi, her GC çalıştığında verdiğiniz dosyaya loglama yapılmasını -XX:+PrintGCDetails -XX:+PrintGCTimeStamps parametreleri de bu loglamanın detaylı yapılmasını sağlayacaktır. Uygulamamızı tekrardan başlattıktan sonra oluşmaya başlayan log dosyasını (gc.log), http://www.tagtraum.com/gcviewer-download.html adresinden ücretsiz olarak indirebileceğimiz GCViewer ile açmamız yeterlidir. Eğer uygulamamızda bir memory problemi var ise, yük altında iken kısa bir süre sonra aşağıdaki gibi bir resimle karşılaşacağız:Peki bu resimdeki grafik bize tam olarak ne anlatıyor kısaca anlatmaya çalışayım. Mavi zikzak çizgiler o an JVM'de kullanılan hafızayı, siyah uzun çubuklar ise Full GC'nin çalıştığı zamanları ve pause sürelerini göstermektedir. Ekranın Sağ alt köşesindeki Throughput değeri ise JVM'in GC nedeniyle duraklamadan (pause) geçirdiği sürenin toplam süreye oranını göstermektedir.

Yukarıdaki grafikte JVM'in uygulama açıldıktan yaklaşık 15 dakika sonra memory sıkıntısı çekmeye başladığı, bunun üzerinde hafızadaki kullanılmayan objeleri temizlemek için bol bol GC çalıştırdığı, fakat memory'den büyük yer kaplayan objeler bulunduğu için daha sık GC çalıştırmak zorunda kaldığı açıkça görülmektedir. Throughput değeri %55'lere düşmüş, ortalama pause süresi 3.5sn.'lerde gezinmektedir. Bu şekilde çalışmaya devam eden JVM eninde sonunda "Out Of Memory" hatası alacaktır.

Her ne kadar tercih edilen GC algoritmasına göre pause süreleri değişse de, her GC çalışması sistemde bir performans kaybına yol açar. Aşağıdaki gibi sağlıklı bir GC grafiği için büyük miktarlarda hafıza kullanan objelerden uzak durmak ve de JVM'i güzel "Tune" etmek gerekmektedir.
Görüldüğü gibi bu JVM gayet istikrarlı bir şekilde, kendisine ayrılan hafızanın yarısını kullanarak %98 Throughput değerlerinde çalışmaktadır. Fazla yük yok iken JVM zaten default değerlerinde gayet sağlıklı çalışır. Fakat yük altındayken işler değişir.

Bir başka blogumda yüksek yük altında çeşitli JVM parametrelerini kullanarak Throughput'u nasıl yüksek tutabileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Aşağıda da özellikle developer arkadaşlara hitap eden bu konuyla ilgili güzel bir blog mevcut:
No Objects Left Behind

If we believe what the graphic that is telling us that the cost of garbage collection is related to the number of objects left behind, the obvious solution is to not leave objects behind. The most reliable way to release objects as soon as possible is to narrow their scope. We can achieve this by moving statically scoped variables to be instance based. We can move instance based variables to local scoping. We need to ask questions such as: “Can we eliminate this variable altogether? Is there any element in the design that is forcing us to hold onto data for longer than is necessary?” Another important aspect is the JVM’s configuration. Is there anything we can do in that regard to help the garbage collector cope with higher rates of object churn? In a vast majority of cases the answers to these questions are yes, yes, and yes. Beware, this advice gets muddled when you consider objects that have a high cost of acquisition.Etiketler: ,

5 Yorum:

Anonymous İbrahim DEMİR dedi ki...

Selamlar

Öcelikle bu güzel yazıyı kıskandığımı belirteyim çünkü ben de uzun zamandan beri bir türlü kendime gelip de blog yazamıyorum.

GCViewer ile vakt-i zamanında http://mustafatan.blogspot.com/2006/08/gcviewer.html adresinde yazdığın yazı ile tanışmıştım şimdi de ne derece ciddi bir fayda sağlayacağını bir kez daha görmüş oldum.

Aslında bu yazı dizisine daha iş JVM 'yi TUNE etmeye gelmeden evvel development aşamasında "nelere dikkat etsek yeridir" başlıklı bir yazıyı da dahil etmek hoş olur diye düşünüyorum. (Writing Memory- Friendly Java Applications güzel bir başlık olabilir. :) )

Ne yaparsak yapalım ne kadar akıllı test algoritmaları kullanırsak kullanalım, istediğimiz kadar yük testi yapalım bir türlü gerçek dünyayı yani production ortamını modelliyemiyoruz. Böyle durumlarda production ortamında hayatın gerçekleriyle yüzleşip çözüm üretmeye çalışmak yapılacak en doğru iş ve GCViewer bu konuda iyi bir yardımcı.

Migration olayını da başarıyla tamamladığınız için tebrik ediyorum.

Görüşmek dileğiyle.

9:06 ÖÖ  
Blogger Mustafa Tan dedi ki...

Saolasın Ibrahim,

Biraz yorucu oldu ama sonuç çok güzel oldu.

Aslında developer'ların yapması gerekenler ile ilgili güzel bir blog yayınlanmıştı geçenlerde onu da yazıya ekleyeyim.

Teşekkürler güzel yorumların için.

10:59 ÖÖ  
Anonymous İbrahim DEMİR dedi ki...

Mustafa Abi yaptığın eklenti ile yazı daha da bir anlamlandı bence.

Aslında sadece memory değil elimizdeki tüm kaynakları verimli kullanmayı öğrenmeliyiz bu işleri son ana bırakmak ,sorunları takınıklık yaşayınca çözeriz yaklaşımına gitmek doğru sonuçlar doğurmuyor çoğu zaman.

İş hayatında veya bilgi sahibi olduğum diğer projelerde gördüğüm en belirgin hata az veri kümesi ile testlerin yapılması.
Biz de sıklıkla uygulanan yöntem geliştirme aşamasında developer 'ın veritabanına 3-5 kayıt girip ekranda beklediği değerleri görüp görmediğini kontrol etmesi şeklinde olur. Böyle bir durumda döngü içerisinde yaratacağınız bir object pek bir maliyet getirmez ve bu da üretilen çözmün efektif olduğu gibi yanlış bir izlenim bırakır (efektif olmadığı anlaşılınca da değiştirmeye üşenilir ve hardware upgrade gibi yanlış ölçeklemelere yönelinir.)Ama bu döngü 1000lerce kayıt için dönecekse vay halinize.

DRIVE RESPONSIBLY diye bir slogan var ya ben de DEVELOP RESPONSIBLY diyorum :)

JAVA platformunda çalışan ve bu konulara ilgi duyanlara (ben dahil olmak üzere :) )JavaTM 2 Platform, Standard Edition 5.0
Trouble-Shooting and
Diagnostic Guide
dokümanını SUN 'ın sitesinden indirip bir göz atmalarını tavsiye ediyorum.


Ellerine sağlık son zamanlarda okuduğum en keyifli yazıydı.

11:41 ÖÖ  
Blogger Fatih Batuk dedi ki...

Paylasım icin teskkurler...

6:27 ÖS  
Blogger Sinan dedi ki...

Guzel yararli bir konu bedava chat - islami chat - islami sohbet - sohbet siteleri - dini sohbet - mynet sohbet - sohbet odaları - garanti arkadas - sohbet kanalları - mirc sohbet - chat siteleri - mirc script indir - sohbet odaları - cinsel muhabbet - cinsel sohbet - Sex chat - seviyeli sohbet - kameralı sohbet - sohbet et - cinsel sohbet - sex sohbet - mirc - mirc indir - kameralı mirc - turkce mirc - sohbet siteleri - cet - chat - chat kanalları - sohbet kanalı - sohbet kanalları - Video izle - izmir sohbet - kaliteli sohbet - seviyeli chat - sesli sohbet - porno - Film izle

4:39 ÖS  

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

Bu yayına verilen bağlantılar:

Bağlantı Oluştur

<< Ana Sayfa